» » Makalenin Yazılış Amacı Nedir?

0
Paylaş

Makalenin Yazılış Amacı Nedir?

18-12-2012, 22:26 tarihinde Akliselim açmıştır. Kategori: Ansiklopedi » Okuma: 6827
Makalenin Yazılış Amacı Nedir?Çokça karşılaştığımız ve okuduğumuz birçok yazı makalelerden oluşmaktadır. Peki, bir Makalenin Yazılış Amacı Nedir? Şimdi bu soruya cevap verelim.

Bir makale bir çok amaçla yazıla bilmektedir. Fakat gerçek bir yazar ve gerçek bir yazar olamaya çalışan aklıselim bir insan daima insanlığa faydalı olmak adına kaleme alır makalelerini. Makale vesilesi ile yazar birçok düşüncesini kısa bir metne serpiştirerek insanlığa duyurur ve daima bu duyurunun insanlara faydalı olmasını amaçlar.

Tabi ki bizler hayatımızda bir çok makale ile karşılaşmaktayız. Bunun nedeni yazarların makaleyi çok tercih etmeleridir. Zira makaleler örneğin bir kitap çalışması gibi hem uzun bir zaman almamaktadır, hemde mali açıdan hem yazar açısından hemde okuyucu açısından daha uygun bir iletişim aracıdır. Bu nedenle yazarlar makaleyi okuyucuları ve hatta karşı görüşte olan diğer yazarlar ile bir iletişim aracı olarak kullanmaktadırlar.

Makaleler birçok amaç ile yazılmaktadır. Örnek verecek olursak edebiyat, düşünce , felsefe, din, inanç gibi daha nice örnekler verebiliriz. Bir konuda belli bir birikim edinmiş bir yazar, birikimi her ne ise bu birikimi insanlar ile paylaşmak ve istifadelerini sağlamak amacıyla kaleme almaktadır. Yazar böylece bilgisini ve bilgisi konusunda ki düşüncelerini okuruna aktarmış olur.

Makalenin Yazılış Amacı Ne Olmalıdır?

Şüphesiz doğru ve aklıselim bir yazarın makalesini kaleme alma amacı yalnızca insanlığa, dünyaya faydalı olmak olmalıdır. Tabi ki birçok amaçla makaleler yazılabilir, fakat biz bu yazıda olması gerekeni dile getirmeye çalışıyoruz. Zira yazılan makaleler birçok akıl sahibi insana ulaşmaktadır.Bu nedenle yazar okuyucu ile arasında ki bağlardan biri olan makalede amacını başka bir değişle niyetini doğru yapmalı ve bütün amacını doğruluk ve iyilik üzerinde toplamalıdır.

Zaten bir yazarın bu bahsettiğimiz ölçüler dışında bir tutum sergilemesi söz konusu değildir. Burada yaptığımız sadece küçük bir tekrardan ibarettir. Her yazar kendini yazarlığa iten içinde ki o güzellik ile amacını şekillendirecek ve kalemi ile insanlığın hayrına çalışacaktır.

Yazarlık Eğitimi Anasayfa
Yorumlar...(0)

Yorum yapın

(e-mail adresiniz yayımlanmayacak)

Reklam

Son Eklenen Konular

.

Bir Ayet - Bir Söz

 Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez.
(MEVLANA)

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Yeni Eklenen Konular
Youtube'nin Tarihi

Youtube'nin Tarihi

Youtube'nin TarihiBildiğimiz üzere şuan internet dünyasının en popüler sitelerinden bir tanesi de Youtube'dur. Aradığımız her türlü
Devamı
Kötü yola düşmüş bir bayanın kurtulması için dua

Kötü yola düşmüş bir bayanın kurtulması için dua

Kötü yola düşmüş bir bayan arkadaşım var bu işten kurtulmak için hangi dua veya ayetleri okuması lazım. Cevap: Değerli ziyaretçimiz,
Devamı
Takvimli ve Arşiv
«    Nisan 2014    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Anasayfa  » Editörlük  » İletişim  » Aklıselim Hakkında  » Yayın Hakkı Hukuku  » Reklam  » Sitemap  » Etiketler  »
© 2010-2012 akliselim.net Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz...
Sponsor Linkler  » İslam  »