Kayıt ol    Giriş
Yetkilendirme
» » İnternetten Kuran Dinlenilir mi?Bu Yolla Hatim Yapabilir miyiz?
İslam

İnternetten Kuran Dinlenilir mi?Bu Yolla Hatim Yapabilir miyiz?

İnternetten Kuran Dinlenilir mi?Bu Yolla Hatim Yapabilir miyiz?

Soru;
Netten Arapça Kuran-ı Kerimi baştan sona dinleyebilir miyiz? Arapça okuyamıyorum, bu şekilde dinlemeyle hatmetmiş olur muyuz?

Cevap;

Birinci sorunuzun cevabı,
İnternet,bilgisayar,cep telefonu gibi aletlerden Kuran ı Kerim dinleye biliriz.Fakat bu noktada mekan önemlidir ve bu nedenle dinlediğiniz ortan Kuran ı Kerim okuma adabına uygun bir yer olmalıdır.Bu adap yerine getirildiği taktirde tabi ki Kuran ı Kerimi dinleye biliriz.

İkinci sorunuzun cevabı,
Tabi ki netten ve benzeri aletlerden dinleyerek Kuran ı Kerimi hatim yapabilirsiniz.Fakat bu hatmin tam bir hatim olabilmesi için sizin de Kuran ı Kerimden takip etmeniz gerekmektedir.Fakat sorunuzdan da anlaşıldığı üzere eğer Kuran ı Kerim i okumayı hiç bilmiyorsanız tabi ki dinleye de bilirsiniz ve böylece hatim yapabilirsiniz.Fakat Kuran ı Kerim i tam ve usulünce hatim yapmak okumaya bağlıdır.Eğer okumayı bilmiyor ve sadece dinliyor iseniz buda kısmen bir hatim olacaktır.Tabi ki bu şekilde yapılan hatimde Mevla'mız katında çok değerlidir.Sizin bu noktada yapmanız gereken içinizde ki Kuran aşkından güç alarak bir an önce okumayı öğrenmek ve kendi okuyuşunuzla Kuran ı Kerimi hatmetmek olacaktır.

Mevlaya Emanet Olun.
Yazar: Akliselim  10-03-2012, 23:57   Gösterim: 1870   
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorum ekle
Adınız:
E-Mail Adresiniz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle