» » Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

1
Paylaş

Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

16-09-2011, 23:05 tarihinde Akliselim açmıştır. Kategori: İslam, Namaz » Okuma: 11408
Soru: Önceden kılmadığım namazları nasıl kaza edebilirim. Mesela bugün namazlarımı kıldım yatsı namazından sonra mı kaza namazını kılı cam yoksa her vakit kaza namazı kılınır mı? Kılarken nasıl niyet etmeliyim. Ezan ve kamet getirecek miyim?

Cevap: Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.Bir namaz ya bilerek kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir mazeretten dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı bilerek kılmayıp kazaya bırakmak büyük günahtır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, bu borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip insanı bulacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu bir şekilde gidilmiş olur.
Kaza Namazı Nasıl Kılınır?
Bu şekilde kılınmayan namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için tövbe istiğfar edip, Allah'tan af dilemek lazımdır.

Kaza Namazları Nasıl Kılınır?

Mesela: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur. Ve yahut "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de kafidir.

Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kafi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar kaza edilmezler. Kadınların adet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar'a hastalığı veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten adet gören ve loğusa doğum yapmış olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır. Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, iki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar. Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.

Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekât olarak kaza edilir.

Her namaz için belirli bir vakit veya mekân tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Fakat kerahet vakti dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Kaza Namazı Nasıl Kılınır Video

Yorumlar...(1)
Yazar: Mustafa Can, 22 Mart 2013 06:37
Hem yazılarıyla hemde videosu ile çok güzel bir konu olmuş.Saygılar
 

Yorum yapın

(e-mail adresiniz yayımlanmayacak)

Reklam

Son Eklenen Konular

.

Bir Ayet - Bir Söz

 Çevrelerine uymak için kendilerini yontanlar, tükenip giderler.
(R.HULL)

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Yeni Eklenen Konular
Youtube'nin Tarihi

Youtube'nin Tarihi

Youtube'nin TarihiBildiğimiz üzere şuan internet dünyasının en popüler sitelerinden bir tanesi de Youtube'dur. Aradığımız her türlü
Devamı
Kötü yola düşmüş bir bayanın kurtulması için dua

Kötü yola düşmüş bir bayanın kurtulması için dua

Kötü yola düşmüş bir bayan arkadaşım var bu işten kurtulmak için hangi dua veya ayetleri okuması lazım. Cevap: Değerli ziyaretçimiz,
Devamı
Takvimli ve Arşiv
«    Nisan 2014    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Anasayfa  » Editörlük  » İletişim  » Aklıselim Hakkında  » Yayın Hakkı Hukuku  » Reklam  » Sitemap  » Etiketler  »
© 2010-2012 akliselim.net Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz...
Sponsor Linkler  » İslam  »