Kayıt ol    Giriş
Yetkilendirme
» » » Adetliyken Ayetel Kürsi Okunur mu? Bismillahi Mecraha ve Mürseha inne Rabbi le Gaffurur Rahim Dua mı Ayet mi ?
İslam » Adet (Hayız) Nifas

Adetliyken Ayetel Kürsi Okunur mu? Bismillahi Mecraha ve Mürseha inne Rabbi le Gaffurur Rahim Dua mı Ayet mi ?

Adetliyken Ayetel Kürsi Okunur mu?Adetliyken Ayetel Kürsi Okunur mu? Bismillahi Mecraha ve Mürseha inne Rabbi le Gaffurur Rahim Dua mı Ayet mi ?

Soru: Ayetel Kürsi okumadığım zaman kendimi güvende hissetmiyorum, hayızlı iken ayetel kürsi okunurmu birde namaz kılmadığım zamanda aynı duygu içerinde oluyorum bu fikrin bir sakıncası var mı ? bir de yolculuk yaparken okunan bismillahi mecraha ve mürseha inne rabbim ve gaffurur rahim dua mı ayet mi ?

Adetliyken Ayetel Kürsi Okunur mu?

Öncelikle adetliyken Ayetel Kürsi okunur mu konusunda bağlantılı olarak kısa bir açıklama yapalım sonra ise sorunuza cevap verelim... Unutmayın ki yüce Mevlamız her an sizin iledir. Ve şu noktada önemlidir ki siz adet hali de değilken namazlarınızı aksatmadığınız için adet halindeyken yüce Mevla'mız sizin namaz kılmadığınız halde namaz kılmış gibi saymaktadır.Yani bu bütün ibadetlerde böyledir ki oruç hariçtir. Çünkü o sene de birdir ve değişik hikmetleri vardır.Siz nasıl ki her zaman ayetel kürsi okuyor sanız adet olup okumadığınız durumlarda da okumuş sayılmaktasınız ve inşaallah koruma altında olduğunuzu da unutmayınız. Kadınlar Hayız(adet)halindeyken Ayetel Kürsi okuyamaz ve bildiğiniz üzere namazda kılamaz ve bundan dolayı yüce Mevla'mız kadınları sorumlu tutmamakta ve bir kolaylık sağlamaktadır.Unutmayalım ki "ayetel kürsi bir ayettir"ve Bakara Suresinde yer almaktadır.Bu nedenle de okunamaz, çünkü adetli "bir kadın ezberden dahi olsa Kuran ı Kerim okuyamamaktadır". Adetliyken Ezberden Kuran ı Kerim Okunabilir mi? konusuna da göz atmanızda fayda var.

İçinizin rahat etmediğine gelince bu çok güzel bir duygudur. İmanınızın samimiyetini gösterir,fakat bu duygu sizi rahatsız etmemeli...Nitekim bu duyguya sahip bir çok salih kadın adet halinde sırf bu duyguyu yaşadıkları için namaz saatlerinde secccadenin üzerine oturmuşlardır ve namaz süresince beklemişlerdir.Tabi ki bunu namaz kılarak yapmamışlardır.Sadece şunu demek istemişlerdir, Ya Rabbi eğer adet olmasaydım sen de biliyorsun ki ben namazlarımı kılardım.Fakat bunu yapmak kesinlikle zorunlu bir şey değildir.Bu durum o salih kadınlarla Yüce Mevla ile aralarında olan bir şeydir.

Bismillahi Mecraha ve Mürseha inne Rabbi le Gaffurur Rahim Dua mı Ayet mi ?

Ayet-HÛD suresi 41. ayet : Bahsettiğiniz Ayete gelince çok büyük bir ayeti kerimedir.Adet halinde olmadığınız zamanlarda bu ayeti okumaya devam edebilirsiz.

Okunuşu; Ve kalerkebu fiha bismillahi mecraha ve mursaha, inne rabbi le ğafurur rahîm.
Manası; (Nûh), “Binin ona. Onun yüzüp gitmesi de durması da Allah’ın adıyladır. Şüphesiz Rabbim çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” dedi.

Soru:Benim bir sorum var her gün okumam gereken duaları hayız halinde okuyabilir miyim? Bunlar ayetel kürsü, ihlas ve duha. Ayrıca ara vermeden okumam gereken infitar suresini de okuyabilir miyim? Cevap bekliyorum Şimdiden Allah razı olsun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yukarıda da zikredildiği üzere Hayız halindeki bir kadın Kuran ı Kerimden ezbere dahi hiç bir bölüm okuyamaz yani, bu caiz değildir. Sizin asıl hassasiyetinizden anlaşılan ise ara vermeden okumanız gerektiği konusudur. Bu konuda ise şundan emin olabilirsiniz ki örneğin bir haftadır düzenli bir şekilde okumanız gereken ayetleri okuyordunuz ve bu gün hayız oldunuz. Bu halde kaldığınız süreyi lütfen bir ara olarak değil yüce Mevlanın bir izni, ikramı olarak görünüz ve bu haliniz bitince okumalarınıza devam ediniz. Böyle yaptığınız taktirde ara vermemiş gibi hayır göreceğinizden şüpheniz olmasın. Özetle, sizin ara diye nitelendirdiğiniz bu hal aslında bir ara değildir. Bu nedenle niyetinizi sağlam tutun ve elinizden geldiğince ibadetlerinizde sebat ediniz.
Yazar: Akliselim  8-01-2012, 12:10   Gösterim: 45954   
Etiketler: Adetliyken Ayetek Kürsi Okunur mu, Bismillahi Mecraha ve Mürseha inne Rabbi le Gaffurur Rahim Dua mı Ayet mi
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (8)
Kullanıcı çevrimdışı Akliselim 20 May 2014 21:57
A.s, evet tabi ki edebilirsiniz.
Alıntı: sid
s.a. Adet halindeyken Alla'hın isimlerini zikredebilirmiyim?
--------------------
Düşünce İnanç ve İnsan...
Alıntı yap        8
sid 19 May 2014 22:04
s.a. Adet halindeyken Alla'hın isimlerini zikredebilirmiyim?
Alıntı yap        7
Fatma 11 May 2014 05:49
Herhalde kız arkadaşınız size şaka yapıyor olsa gerek asıl tam tersi Ayetel kürsi muhafaza dualarından Allahın koruma ayeti niye bela getirsin insanın başına, insan kaza belayı defetmek için dua okur yola çıkar yada işine başlar,tek buda değil hiçbir ayet sure bela getirmez heleki Ayetel kürsi...
Alıntı: yeter
Selam,
benim bir kız arkadaşım ayetsel kutsiyi araba sürerken okuma,uçağa bindiğinde okuma dedi, çünkü çok tesirliymiş uçak düşebilirmiş arabada okursumda kaza yapabilirmişim çünkü çok tesirli bir ayetmiş,bana da saçma geldi çünkü ayetsel kursa gerçekten tesirli ama bizi koruduğuna inanıyorum,araba sürerken okudum kaza yapmadım,uçakta da kaç kere okudum uçakta düşmedi,bu konuda bir açıklama yapar mısınız.
Alıntı yap        6
Kullanıcı çevrimdışı Akliselim 16 Şubat 2014 17:41
Alıntı: yeter
bu konuda bir açıklama yapar mısınız.
Rabbimizin ayetleri insanı ancak korur.Arkadaşınızın bahsettiği gibi şeyler hiç bir kitapta yer almamaktadır.
--------------------
Düşünce İnanç ve İnsan...
Alıntı yap        5
yeter 16 Ocak 2014 21:01
Selam,
benim bir kız arkadaşım ayetsel kutsiyi araba sürerken okuma,uçağa bindiğinde okuma dedi, çünkü çok tesirliymiş uçak düşebilirmiş arabada okursumda kaza yapabilirmişim çünkü çok tesirli bir ayetmiş,bana da saçma geldi çünkü ayetsel kursa gerçekten tesirli ama bizi koruduğuna inanıyorum,araba sürerken okudum kaza yapmadım,uçakta da kaç kere okudum uçakta düşmedi,bu konuda bir açıklama yapar mısınız.
Alıntı yap        4
Kullanıcı çevrimdışı Akliselim 16 Eylül 2013 20:41
Alıntı: huriye

Sorunuz konu içinde cevaplanmıştır...
--------------------
Düşünce İnanç ve İnsan...
Alıntı yap        3
huriye 16 Eylül 2013 00:19
Benim bir sorum var hergün okumam gereken duaları hayz halinde okuyabilirmiyim. Bunlar ayetel kürsü, ihlas ve duha. Ayrıca ara vermeden okumam gereken infitar suresini de okuyabilirmiyim? Cvp bekliyorum Şimdiden Allah razı olsun
Alıntı yap        2
Yorum ekle
Adınız:
E-Mail Adresiniz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle