Kayıt ol    Giriş
Yetkilendirme
» » Zeval Vakti Nedir?
Sözlük

Zeval Vakti Nedir?

Zeval Vakti Nedir?Zeval Vakti Nedir? Zeval Vakti kelimesinin manaları;
1. Güneşin gökyüzünün ortasından batıya doğru hareket etme zamanıdır.
2. Gün ortası.
3. Öğlen vakti.Zeval Vakti ne Demektir ve Bu Zaman Vaktini Nasıl Anlayabiliriz?

Soru: Zeval vakti ne demektir ve bu zaman vaktini nasıl anlaya biliriz? Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Zeval vaktini kısa ve özet bir şekilde şöyle açıklaya biliriz;

Zeval vakti öğlen namazının belirlenmesinde kullanılan ve özellikle İslam alimlerinin kullandığı bir fıkıh terimidir. Zeval vakti güneşin tam tepeye ulaşması ile vuku bulmaktadır. Bu vakit ise kış saatleri uygulamasına göre 12 gibi, yaz saatleri uygulamasına göre ise de saat 1 gibidir. Bu vakti tam olarak anlamanın en güzel tekniği eskiden beri kullanılan bir yöntemdir. O yöntem ise yere dikilen bir çubuğun veya her hangi bir eşyanın gölgesinin, o eşyanın gölgesinin iki katı kadar uzaması ile anlaşılan vakittir. Yani mesela dikmiş olduğumuz çubuğun gölgesi kendi boyunun iki katı kadar yükseldiği vakit, zeval vakti girmiş demektir. Bu süre aynı zamanda öğlen namazınında vaktidir.

Zeval Vakti İlgili Ayeti Kerimeler

1. "Bakmaz mısın Rabbinin eserlerine? Gölgeyi nasıl uzatmakta? Dileseydi elbet onu hareketsiz de kılardı. Sonra Biz nasıl güneşi ona (gölgeye) rehber yapmışızdır". (Furkan-45)
2. "Biz geceyi gündüzü iki alamet yapmışızdır. Sonra gece ala­metini giderip, gündüz alametini gösterici kıldık ki, Rabbinizden lütuf isteyesiniz ve senelerin sayısını ve hesabını bilesiniz". (İsra-12)
3. "Güneş ve ay bir hesap ile akıp gider" (Rahman-5)
Zeval Vakti
Yazar: Akliselim  12-10-2011, 21:10   Gösterim: 18856   
Etiketler: Zeval Vakti, Zeval Nedir, Zevalin anlamı, zeval ne demek
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (2)
ece2073 21 Nisan 2013 19:12
Çok güzl bir site zeval vakti konusunda merakımı giderdim.
Alıntı yap        2
saadet 24 Aralık 2012 20:21
Çok açıklayıcı bir konu olmuş çok teşekkürler.
Alıntı yap        1
Yorum ekle
Adınız:
E-Mail Adresiniz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle