» » » Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

2
Paylaş

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

13-09-2011, 21:10 tarihinde Akliselim açmıştır. Kategori: İslam » Namaz » Okuma: 11892
Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir? Soru: Kaza namazına nasıl niyet etmemiz gerekir, bu konuyla bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz; Yüce dinimiz İslam dinine göre, kaza namazlarımızı, evimizde kılmamız daha uygun olacaktır. Eğer kazaya kalmış namazlarımız mazeret olmaksızın kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu insanlara söylemek veya insanlar önünde kılmak uygun olmayacaktır. Çünkü bir Müslüman düştüğü hataları insanların gözleri önünde itiraf etmemeli ve göstermemelidir. Bu durum yüce Mevla'mızın hiç hoşnut olmadığı bir durumdur. Bunun yanında insanlara kötü örnekte olmak ta söz konusudur.Mesela insanlar bizleri kaza namazları kılarken gördükleri taktir de, namaz kazaya bırakılabilir, sonra kılarız, falanca da böyle yapıyordu gibi düşüne bilir veya söyleye bilir ki bizler bu tür söylemlere kapı açmamamız daha uygun olacaktır.

1- Kaza namazına niyet edilirken, önce hangi vakti kılacağımızı belirlemeliyiz. Örnek; "Yâ Rabbi, Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Sabah Namazımı Kılmaya , Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Öğlen Namazımı Kılmaya gibi..." diyerek niyet edilir.

2- Diğer bir husus;Niyet ederken en son dediğimizin tersine en evvel(baştan) diyerek kazaya kalan namazlarımızı şimdiden geriye doğru da kılabiliriz. Örnek"Niyet Ettim Kazaya Kalmış En evvelki sabah(öğle,ikindi.....) Namazımı Kılmaya " diye baştan ödemeye de başlaya biliriz.
Yüce Mevlamız namazlarımızı kabul eylesin.
Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir? 
Kaza Namazına Niyet Konusunda Sorular

Soru:Soru:Kaza namazında sadece vakit ismi yeterli mi, örneğin, en son öğle namazını kılmaya demek yeterlimi), yoksa farzını kılmaya diyerek belirtmeli miyiz?
Cevap: Niyet konusu çok önemli bir konudur. Kaza namazlarınızı kılarken yapmanız gereken en doğru usul şudur. Vermiş olduğunuz örnek vakitten yola çıkacak olursak şöyle niyet etmeliyiz. "Niyet ettim kazaya kalmış en son öğlen namazının farzını kılmaya"

Soru: Sabah namazını güneş doğduktan sonra eda ettiğimizde, sünneti için vaktinde eda edemediğim sünnetini kılmaya dememiz yeterlimi, yoksa kazasını kılmaya mı demeliyiz.
Cevap: Bilindiği üzere beş vakit namazın sünnetlerinden en mühim olanı sabah namazının sünnetidir. Alimlerimiz sabah namazının sünnetinin çok ciddiye alınmasını ve terkinden kesinlikle sakınılması gerektiğini belirtmişlerdir. Bu nedenle eğer bir mazeret ile örneğin uykuda kalarak kaçırılan bir sabah namazının sünnetine şöyle niyet edilmelidir."Niyet ettim bu günkü sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya"
Yorumlar...(2)
Yazar: Akliselim, 4 May 2013 23:27
ramazan demir,
Ramazan bey, sorularınız çok güzel, sizin vesileniz ile başkaları da bu cevaplardan istifade edecektir. Sorularınızın cevapları konuya eklenmiştir.

--------------------
 
Yazar: ramazan demir, 4 May 2013 12:59
merhaba efendim. sualim şudur: kaza namazında sadece vakit ismi yeterlimi,(örneğin, en son öğle namazını kılmaya demek yeterlimi), yoksa farzını kılmaya diyerek belirtmeli 'miyiz?. Birde,sabah namazını güneş doğduk 'dan sonra eda ettiğimizde, sünneti için vaktinde eda edemediğim sünnetini kılmaya dememiz yeterlimi, yoksam kazasını kılmaya mı demeliyiz.
 
 

Yorum yapın

(e-mail adresiniz yayımlanmayacak)

Reklam

Son Eklenen Konular

.

Bir Ayet - Bir Söz

 Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.
(MEVLANA)

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Yeni Eklenen Konular
Youtube'nin Tarihi

Youtube'nin Tarihi

Youtube'nin TarihiBildiğimiz üzere şuan internet dünyasının en popüler sitelerinden bir tanesi de Youtube'dur. Aradığımız her türlü
Devamı
Kötü yola düşmüş bir bayanın kurtulması için dua

Kötü yola düşmüş bir bayanın kurtulması için dua

Kötü yola düşmüş bir bayan arkadaşım var bu işten kurtulmak için hangi dua veya ayetleri okuması lazım. Cevap: Değerli ziyaretçimiz,
Devamı
Takvimli ve Arşiv
«    Nisan 2014    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Anasayfa  » Editörlük  » İletişim  » Aklıselim Hakkında  » Yayın Hakkı Hukuku  » Reklam  » Sitemap  » Etiketler  »
© 2010-2012 akliselim.net Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz...
Sponsor Linkler  » İslam  »