Kayıt ol    Giriş
Yetkilendirme
» » » Her Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir?
İslam » Namaz

Her Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir?

Her Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir?Her Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir?

Soru: Kaza namazlarım var ve mesela yatsı namazını kıldım, daha sonra tesbih çekmek gerekir mi? Birde örneğin yatsı namazından sonra kaza veya nafıle namaz kılarsam bu namazları kıldıktan sonra da tesbih çekmeli miyim? Kısaca her namaz sonunda 99 tesbih yapılmalı mıdır? Bu konu ile ilgili bilgi verir misiniz. Saygılarımla...

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Kaza namazlarınız var iken tesbih çekmektense kaza namazlarınızı kılarak bir an önce kazalarınızı bitirmek daha uygun olacaktır. Fakat eğer tesbihde çekmek istiyorsanız tabi ki çekebilirsiniz ve bu sevaptan da istifade etmiş olursunuz.

Diğer sorunuza gelince ise, tehbihler beş vakit namaz sonrası çekilmektedir. Farz namazı kıldıktan sonra eğer kaza namazıda kılacak iseniz kaza namazlarınızı kıldıktan sonra tesbihlerinizi çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra her kaza namazı için ayrı ayrı tesbih çekmenize gerek yoktur. Namaz tesbihleri Efendimizin tavsiyesidir. Namazın tam olması için bir şart değil, tesbihler namazın daha güzel olması için bir güzelliktir.

Kaza Olarak Kılınan Her Vakit Namaz İçin Tesbih Çekilmeli midir?

Soru: Kaza olarak kılınan her vakit namaz için ayrı ayrı tesbih çekilmeli midir? Bu konudaki amel nasıl olmalıdır?

Cevap: Kazaya kalmış namazlarımızı tabi ki biran önce kılmalıyız. Zira ecel her insana bir an kadar yakındır. Tesbih ibadeti ise sünnet bir ibadettir ve yapılmasında büyük hayırlar vardır ki yukarıda bu konudan bahsedilmiştir. Fakat kaza namazları mümkün olduğunca biran önce kılınmalıdır. Çünkü kaza namazlar kul üzerinde bir borçtur ve yapılmadığı taktirde yarın ahirette cezası vardır. Bu nedenle kaza namazlarımızı kılarken her vakit için tesbih çekmeye gerek olmadığı gibi çekmekte şu açıdan doğru olmayacaktır. Tesbih çeken bir kişi örneğin bir vakitlik tesbih çekeceği sürede bir vakit sabah namazının kazasını kılabilir. Bu açıdan her vakit kaza namazı için ayrı ayrı tesbih çekmeye gerek yoktur.

Fakat şu da var ki örneğin bir kişi öğlen namazını kıldı ve sonrasında vakti de müsait olduğundan dolayı iki veya üç günlük kaza namazı kıldı. Bu taktirde diler ise ve gönlünden de geçer ise bir vakitte çekilen namaz tesbihi çekebilir ve günlük hayatına devam edebilir. Tabi ki bunda da hayır vardır. Mevla kılacağınız ve kıldığınız, çektiğiniz ve çekeceğiniz tesbihleri kabul eylesin. Amin
Yazar: Akliselim  18-03-2012, 18:31   Gösterim: 17449   
Etiketler: Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmek Gerekirmi
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (5)
sümeyye 23 Temmuz 2014 16:01
Hocam,ben daha yeni namaz kılmay başladım.Ve her namazdan sonra tesbih çekmek istiyorum.Tesbih çekerkan kaç tane çekmeli ve ne okumalıyım??
soruma cevap verirseniz memnun olurum.
ALLAHIN HAYIR VE SELAMETİ ÜZERİNBİZE OLSUN.
Alıntı yap        5
Kullanıcı çevrimdışı Akliselim 24 May 2014 21:34
Bütün dediklerinizi yapabilirsiniz fakat kaza namazınızı da bitirdikten sonra tesbih çekmenizi tavsiye ederiz.
Alıntı: fatma
Hocam Ben her vakitte kaza namazı kılıyorum mesela sabah namazı kıldım 4 rekat bitti tespihi çekiyorum sonra kaza namazını kıldım tespihi çektim yada sabah namazı ardından da hemen kaza namazını kılıp sonramı tespih çekmeliyim.
--------------------
Düşünce İnanç ve İnsan...
Alıntı yap        4
fatma 22 May 2014 09:43
Hocam Ben her vakitte kaza namazı kılıyorum mesela sabah namazı kıldım 4 rekat bitti tespihi çekiyorum sonra kaza namazını kıldım tespihi çektim yada sabah namazı ardından da hemen kaza namazını kılıp sonramı tespih çekmeliyim.
Alıntı yap        3
Kullanıcı çevrimdışı Akliselim 1 Nisan 2013 19:53
mehmet,
Değerliğ ziyaretçimiz, sorunuz ve cevabınız konuya eklenmiştir. Saygılarla...
--------------------
Düşünce İnanç ve İnsan...
Alıntı yap        2
mehmet 1 Nisan 2013 02:33
hocam tövbe aldıktan sonra kılmadığın namazların kaza namazı kılınması gerekme de sanırım ve farz edelim sabah namazının kazasını kılacağım 1400 rekat her kılının farzdan sonra tesbih çekilmesi gerek midir ?
Alıntı yap        1
Yorum ekle
Adınız:
E-Mail Adresiniz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle