Kayıt ol    Giriş
Yetkilendirme
» » Bilgisayarı Kim İcat Etti
Teknoloji

Bilgisayarı Kim İcat Etti

Bilgisayarı Kim İcat Etti konusu açıklama isteyen bir konu.Çünkü bilgisayar bir ansa değil belli bir süreç içinde icat edilen ve her geçen gün yeni icatlar eklene bir teknolojidir.

Dünya ve insan hayatı için büyük önem taşıyan bilgisayarın atası olarak kabul edilen icat halen kullanımda olan ve abaküs diye adlandırılan alettir. Abaküsün icadı ise ilk Çinliler tarafından 1800 yıllarında insanlığa kazandırılmıştır. Abaküsün icadını araştıran meşhur filozof Pascal araştırmaları sonucu toplama-çıkarma yapan aritmetre adlı bir makine icat etmiştir

. Pascal'ın İcat etmiş olduğu bu aletin içine daha sonra çarpma ve bölme işlemleri eklendi ve1830 yılında Charles Booboge önce fark makinasını icat etti. Fark makinesi buharla otomatik olarak çalışıyordu ve diğer bütün bilgisayarlardan farklı fonksiyonları mevcuttu.Bunun yanı sıra işlem birimi, depolama birimi ve giriş çıkış üniteleri de bulunmaktaydı.

Adolove Louse, analitik makine ile ilgili bir çok çalışmalar yaptıktan sonra bernolli sayılarını hesaplayan bir program yazılımı yazdı ve bu yazmış olduğu proğram dünyanın ilk programı oldu.

Daha sonraları,yani 1850 yılında Charles Boole sadece 0 ve 1 sayılarının kullanıldığı ikilik sayı sistemini buldu.Ki bu sistem günümüzde de kullanmakta olduğumuz bilgisayarın temel mantığıdır. 1946 yılında mark 1 adında gelişmiş bir bilgisayar yapıldı ki bu bilgisayar o zaman Amerika’daki nüfus sayımında kullanılmıştır. Dünya 2. dünya savaşına gelindiğinde ise daha yüksek hızlı, daha küçük hacimli ve daha az maliyet gibi arayışlar arttı ve bu konuda bilim adamlarının araştırmaları oldukça hızlandı. Dünyada ki Elektronik teknolojisindeki gelişmelerle 1975 yılında 8800 isimli bir bilgisayar devresi ortaya çıkarıldı. 1977 yılına gelindiğinde ise piyasaya sürülen bilgisayarlarda monitör ve klavye gibi donanımlar bilgisayar dünyasında ki yerini aldı.

Kısaca şunu diye biliriz ki aslında bilgisayar bir insanlık icadıdır.Çünkü Bilgisayar bir süreçten geçmiş ve halen bu şüreçte ilerlemektedir.Bilgisayarın icadı konusunda birçok insanın büyük emekleri vardır ve bu emeklerle günümüz bilgisayarı şimdiki halini almıştır.
Yazar: Akliselim  13-05-2012, 23:09   Gösterim: 3288   
Etiketler: Bilgisayarı Kim Buldu
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (1)
menekşe 13 Nisan 2013 15:57
iyi bir site winked lol öğretmenim yazdığım şeyleri çok beğendi
Alıntı yap        1
Yorum ekle
Adınız:
E-Mail Adresiniz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle